с.Строкова

Село Строкова

    Назва села Строкова походить від назви річки-болота Стряква – «вода, течія, річка». Перші спогади про село ідуть з 1142 року, записане у списку сіл в 1622 році.

     Видатний український вчений-природознавець, філософ, історик, фолькрист і письменник Михайло Олександрович Максимович (1804-1873р.р.) у своїй дослідницькій праці «Про десять міст та деякі села давньої України» писав, що саме в Городище (в кінці ХVІІ ст. ще так називалось село Ташань) до Супою прийшов Юрій Довгорукий в 1149 році і звідси повільно просувався до Переяслава, наступаючи на князя Ізяслава – через річку Стряків та сільце Кудново. Сільце Кудново  - це сільце не що інше, як нинішня Строкова, яка прийняла ім’я своєї пересохлої річки.

    За князювання Володимира Святославовича (980-1015р.р.) Переяслав був важливим стратегічним пунктом на південно-східній окраїні Русі, одна з наймогутніших фортець для захисту від хижих степовиків. Було збудовано оборонну лінію довкола міста. Вона складалася з низки невеликих фортець-городищ у районі сучасних сіл Пристром, Строкови, Віненець, Хоцьок. Особливо цікавим укріпленням Переяслава був Зміїний вал – величезна земляна споруда, що тягнулась на багато десятків кілометрів, охоплюючи великий район довкола міста. Поблизу села Строкова  подекуди  ще збереглися залишки зміїного валу, а також залишки курганів часів Київської Русі. 

    На околицях села з західної і північної сторін  ростуть змішані ліси, а саме листвяні дуб, вільха, береза, осика, хвойні – сосна. У лісах водяться  дикі звірі: свині, лосі, кози, зайці та інші.

 

     За  даними  статистики  в  1930  році  в  селі  проживало  1966 жителів,  налічувалось  332  двори.  Від  голодомору  померло  713  чоловік.  У  обласному  архіві  збереглися  записи  про смерть  461  жителів  села. Померлі  від  голоду  поховані  на  сільському  кладовищі,  де  22  листопада  2007  року  було  встановлено  пам’ятний   знак-хрест.  

     У роки ВВВ загинуло 166 односельців з числа 1200 мешканців того часу. За мужність і відвагу виявлених у визвольних боях 82 жителі села нагороджені орденами і медалями. У період окупації села німецько-фашистськими загарбниками гітлерівці вивезли на примусові роботи 96  молодих людей. Для вшанування пам’яті загиблих в роки ВВВ в центрі села встановлено пам'ятники.

Фото без опису

      У післявоєнні роки на території села створено колгосп   ім. "46 стрілецької дивізії”. В 1952 р. колгосп перейменовано на колгосп ім. "Котовського”.

Тривалий час (1947-1961р.р.) господарство очолював уродженець села Строкова Бережний Ілля Петрович, якого у 1958 році відзначено  високою урядовою нагородою – «Орденом Леніна»,  за вмілу організацію вирощування високих врожаїв сільськогосподарських культур та виробництво продуктів тваринництва.

  В 1958 році відкрили в селі Строкова нову школу, де навчання проходило в одну зміну з першого по восьмий клас.

Фото без опису

 

  В січні 1959 р. Відбулося об’єднання  колгоспів с.Строкова і села Велика Каратуль, який назвався „Україна”. Цей колгосп існував до 1993 р. Коли відбувся поділ на два відділки. Один з відділків створено на основі с.Строкова, тоді ж була створена Строківська сільська рада.

   Є в селі сільський клуб. Ще в 20-і роки в селі був відкритий  клуб в будинку заможного селянина. Приміщення було аварійне і в 1980 році побудували новий сільський клуб. У клубі діє фольклорний ансамбль «Строківчанка».

   В селі діє церква Івана Богослова. Сучасна церква побудована на місці старої церкви, яка була побудована ще в ХІХ ст. з дерева. За розмірами вона була в чотири рази більша від нинішньої з високою дзвіницею.

В 1914 році в селі сталася велика пожежа через пустощі дітей. Тоді згоріла половина будівель села, а також і церква. Відновлено церкву в 1920 році, побудовано її з дерева.

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь