Студениківська громада

Київська область, Переяслав-Хмельницький район

Історія села Студеники

ІСТОРІЯ   СЕЛА СТУДЕНИКИ  (ЖОВТНЕВЕ)

Судячи з  Лаврентіївського літописного  списку ХІ-ХІІ століття,  місце,  на  якому  розташовані  зараз  землі  села  Жовтневе (Студеники), було  вкрите  дрімучими  лісами  й  непрохідними  болотами.

Про  назву  села  однозначної   версії  у  вчених,  як  і  в  корінних  жителів,  немає. Натомість  існує  багато  найрізноманітніших  версій  про  походженя  села.

Однією  з  версій  вчених-істориків назва  села  походить  від  прізвиська  його  засновника  Студеника. В "Реєстрах  всього  Війська запорізького " у  першій  сотні  Переяславського  полку  записаний  козак  Артем  Мохоренко.  В селі  є  куток,  колишній  хутір – Мохорівка.  Все  це  є  ще  одним  доказом  версії  походження назви  села  від  першозасновника – козака Студеника.

Деякі  дослідники ХХ  століття  виводять  назву  Студеники  від  студенців- колодязів  чи  копанок,  зроблених  на  низьких  чи  болотистих  місцях.  Місцеві  жителі  виводять  назву  від  річки  Студеної  або  Студень,  вода  якої  поповнювалася  джерелами.  Залишками  цієї  річки  є  місцеві  озера,  зокрема  Нетеча,  на  дні  якої   є  надзвичайно  холодні  ключі (джерела).  У  мешканців  села навіть  є  припущення,  що  якщо  всі  озера  з"єднати  однією  лінією,  то  видно  буде  гирло  річки  Студеної,  по  якій  у  ці  місця  й  прийшли  козаки.

Поширена  й  інша  думка  щодо  походження назви  нашого  села.  Суть  її  полягає  в  тому,  що  корінь  слова  "студеники"  треба  брати  нібито  від  слова  "студень" – холодного  вітру,  що  дме  від  села  на  місто  Переяслав-Хмельницький.

А  ось  іще  одна  версія  походження  назви  села  Студеники,  запропонована  місцевим  жителем,  нащадком  корінних  студениківців  Яковенком  А.І.  Не  так  давно  археологи  біля  урочища  Табір  досліджували  поселення ІІ-У століття  нашої  ери,  яке  було  знищене  війною  або  хворобою.  Можливо  його  жителі  мігрували  на  болотисту  місцевість,  шукаючи  захисту  від  ворогів  і  заснували  поселення.  Християнство  на  нашу  землю  остаточно  прийшло  у  988 році.  Це  означає,  що  поселенці  були  язичниками і  поклонялися  своїм  богам, яких  звали:  Курайло,  Житець,  Ключець, Странець,  Студень,  Смітич...  Студень?

Можливо  назва  села  і  походить  від  імені  цього  родового божества? Сповідники  його  називали  себе  студениками.  І  на  запитання:  "Хто  тут?"- відповідали : "Студеники". Звідси  і  назва  поселення – Студеники.

Дата  заснування  Студеників  невідома,  але  можна  з  упевненістю  сказати,  що  село  існує   понад  300років,  бо  воно  зазначене  на  карті  французького  інженера  Боплана,  складеній  у  другій  чверті ХУІІ століття. Перші  мешканці  з"явилися   протягом   1616-1620 років.  І  були  це ,  очевидно,  переяславські  козаки.  Студеники  знаходилися  на  південному  сході  від  річки  Недри,  вдалині  від  торгівельних  шляхів,  у  лісовій  гущавині,  де  жителі  могли  рятуватися   від  татарських  нападів.

Повну текст можна скачати тут